Odkrywanie Ameryki

Chcesz zwiedzać Stany Zjednoczone ? Dowiedz się, co warto zobaczyć w tym fascynującym kraju !

Arizona

Jadąc z Las Vegas na wschód zbliżamy się do rzeki Kolorado i granicy stanu Nevada. Nowym mostem nad Czarnym Kanionem i zaporą Hoovera wjeżdżamy do Arizony, a przy okazji zmieniamy strefę czasową. Krajobrazy pustynne, urozmaicone co jakiś czas skałami o efektownych kształtach i kolorach. Ciepło. Temperatura latem może przekraczać 50°C. Trzeba pamiętać, żeby zawsze mieć ze sobą wodę. Zalecana dzienna porcja wynosi 1 galon (czyli 3,78 litra) na osobę.

Zapora Hoovera 1

W chwili ukończenia (w 1936) zapora była największą na świecie elektrownią wodną, a także największą na świecie konstrukcją betonową. Powyżej zapory powstało sztuczne jezioro Mead, które sięga 177 km w górę rzeki.

Zapora Hoovera 2

Tereny leżące na wschód od zapory, są w wielu miejscach porozcinane licznymi kanionami. Oczywiście najbardziej znanym elementem krajobrazu jest kanion utworzony przez rzekę Kolorado. Aby dotrzeć do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu, trzeba pojechać na południe w kierunku Kingman, a następnie na wschód do Williams i dalej na na północ. Odcinek między Kingman i Seligman można przejechać drogą nr 40, ale chyba lepiej wybrać dłuższą trasę historyczną drogą 66 i odwiedzić sklep z pamiątkami w Hackberry.

Hackberry 1 Hackberry 2

Wielki Kanion Kolorado robi niesamowite wrażenie. Jest olbrzymi i malowniczy. Można go zwiedzać idąc pieszo drogą wzdłuż południowej krawędzi, albo pojechać autobusem, wysiadając na kolejnych przystankach znajdujących się przy punktach widokowych. Ten drugi sposób pozwala zobaczyć więcej w znacznie krótszym czasie. Warto pamiętać o tym, że w Stanach Zjednoczonzch parki narodowe zajmują wiekie powierzchnie, a odległości między poszczególnymi obiektami są znaczne.

Wielki Kanion 1 Wielki Kanion 2

Arizona to nie tylko Wielki Kanion. Jest tu jeszcze wiele innych cudów natury. Na północy, w pobliżu miejscowości Page można zobaczyć głęboko wcinające się w podłoże skalne zakole rzeki Kolorado znane jako Horseshoe Bend. Wyżłobiony przez rzekę kanion o bardzo stromych ścianach ma w tym miejscu głębokość 300 m.

Horseshoe Bend

W okolicy Page znajduje się także przepiękny Antelope Canyon, kanion szczelinowy wypłukany przez tzw. powodzie błyskawiczne w podatnym na erozję piaskowcu Navajo. Ze względu na ukształtowanie skał i niesamowite naturalne oświetlenie obiekt ten jest bardzo chętnie fotografowany przez licznie odwiedzających go turystów z całego świata.

Antelope 1 Antelope 2

A tych, którzy lubią oglądać zabytki, może zainteresować most Navajo Bridge zbudowany na rzece Kolorado na początku XX wieku (1929). Jest to stalowa konstrukcja wczepiona w ściany Marmurowego Kanionu (Marble Canyon), który jest początkowym odcinkiem Wielkiego Kanionu. Dziś obok zabytkowego, nie używanego już mostu Navajo znajduje się drugi, bardzo do niego podobny most wybudowany w 1995 roku.

Navajo Bridge

Z Page warto pojechać jeszcze dalej na wschód, do miejscowości Kayenta, aby tam poświęcić kilka godzin na zwiedzenie Monument Valley. Jest to część Płaskowyżu Kolorado bardzo znana z występowania licznych, interesujących skalnych ostańców o przedziwnych kształtach. To naprawdę wspaniałe i godne uwagi miejsce zostało spopularyzowane przez amerykańskich filmowców. Między innymi John Ford kręcił tu filmy z Johnem Waynem.

Monument Valley 1 Monument Valley 2 Monument Valley 3