Odkrywanie Ameryki

Chcesz zwiedzać Stany Zjednoczone ? Dowiedz się, co warto zobaczyć w tym fascynującym kraju !

Kalifornia

Od wschodu Nevada i Arizona graniczą z Kalifornią, która jest uznawana za najbogatszy stan w USA. Ma także największą liczbę mieszkańców. W Kalifornii znajduje się osiem z pięćdziesięciu największych miast Stanów Zjednoczonych. Panuje tam klimat charakteryzujący się łagodnymi, deszczowymi zimami i suchymi bardzo upalnymi miesiącami letnimi. Najwyższe temperatury występują w Dolinie Śmierci, na obszarze leżącym na pograniczu Kaliforni i Nevady. 10 lipca 1913 r. zanotowano tam temperaturę 134 °F (57,8 °C). Dolina Śmierci to rozległe, bezodpływowe zagłębienie leżące na pustyni Mojave.

Dolina śmierci 01

Dolinę otaczają ze wszystkich stron pasma górskie. Takie położenie sprzyja wytworzeniu bardzo specyficznego, gorącego i suchego klimatu. Roczne sumy opadów zazwyczaj nie przekraczają 50 mm, a w niektórych latach deszcz w ogóle nie pada. Krajobrazy Doliny Śmierci, to kamienista, żwirowa lub piaszczysta pustynia, a także znaczne obszary pokryte solą.

Dolina śmierci 02

Najniżej położony punkt (słone jezioro Badwater) znajduje się 85,5 m poniżej poziomu morza i stanowi największą depresję w Ameryce Północnej.

Dolina śmierci 03 Dolina śmierci 03

Na południu pustynia Mojave graniczy z pustynią Sonora. Na tym obszarze utworzono Park Narodowy Joshua Tree. Nazwa parku pochodzi od charakterystycznych drzew Jozuego, które występują tam powszechnie.

Joshua Tree NP 01 Joshua Tree NP 02

W parku jest wiele miejsc biwakowych. Można tam także uprawiać wspinaczkę i inne formy aktywności fizycznej. Bardzo interesującym miejscem jest punkt widokowy, z którego widać obszar uskoku San Andreas. Jest to miejsce, gdzie stykają się dwie płyty tektoniczne: płyta pacyficzna i płyta kontynentu amerykańskiego. Płyty te przemieszczają się względem siebie z prędkością około 5 cm rocznie. Widoczne na zdjęciu poniżej pasmo górskie Santa Rosa z najwyższym wzniesieiem San Jacinto przesuwa się w kierunku północno-zachodnim, czyli w prawo względem miejsca, w którym stoi obserwator.

Joshua Tree NP 03

Jednym z najbardziej znanych obiektów Parku Narodowego Joshua Tree jest Skull Rock, czyli skała w kształcie czaszki. W pobliżu tego miejsca wielu turystów spędza noc na skałach pod gołym niebem obserwując gwiazdy.

Joshua Tree NP 04

Kalifornia to nie tylko pustynie, ale także piękne jeziora i wysokie góry. W środkowej części stanu znajduje się Park Narodowy Yosemite wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar ten jest znany ze względu na malownicze granitowe pasmo górskie z licznymi urwiskami, wodospadami, czystymi potokami, oraz skupiskami drzew. Z szerokiej doliny, którą płynie rzeka Merced, otwiera się widok na potężne skały z których spadają wody najwyższego w USA wodospadu Yosemite.

Yosemite NP 01

Na obszarze parku znajdują się liczne punkty widokowe, z których można podziwiać porośnięte lasem doliny wyżłobione przez górskie lodowce.

Yosemite NP 02 Yosemite NP 03

Tuż za wschodnią granicą Parku Narodowego Yosemite znajduje się jezioro Mono. Jest ono znane z niezwykłych formacji skalnych w kształcie iglic i słupów, które powstały wskutek reakcji słonych, zasadowych wód jeziora z bogatymi w węglan wapnia wodami źródeł występujących w dnie. Skały te zostały odsłonięte po roku 1941, gdy zaczęto pobierać wodę z jeziora na potrzeby miasta Los Angeles.

Mono Lake 01 Mono Lake 02