Odkrywanie Ameryki

Chcesz zwiedzać Stany Zjednoczone ? Dowiedz się, co warto zobaczyć w tym fascynującym kraju !

Utah

Wjazd do Utah drogą 163 od południa, czyli z terytorium Arizony jest bardzo atrakcyjny. Zaraz po przejechaniu granicy stanów napotyka się skałę o charakterystycznym kształcie meksykańskiego kapelusza, czyli Mexican Hat.

Mexican Hat

Parę kilometrów dalej można zjechać w lewo, w drogę 261, a następnie w 316, która doprowadzi nas do Parku Stanowego Goosenecks. Rzeka San Juan, dopływ Kolorado, tworzy tam kilka wielkich, malowniczych meandrów wcinających się bardzo głęboko (około 300 m) w skały płaskowyżu.

Goosenecks 01 Goosenecks 02

Jadąc dalej na północ drogą 261 docieramy do Doliny Bogów (Valley of the Gods), w której można podziwiać krajobrazy podobne do Monument Valley. Jeszcze dalej jest pomnik przyrody Natural Bridges. Prawdę mówiąc dojechałem tam późno i byłem już zbyt zmęczony aby cokolwiek zwiedzać, szczególnie, że na trasie mojego przejazdu była niespodzianka w postaci odcinka drogi nazywanego Mokee Dugway. Podjazd wąską i krętą drogą pokrytą luźnym żwirem. Różnica wysokości 1100 stóp, czyli ponad 300 metrów. Z jednej strony strony skalna ściana, z drugiej niczym nie zabezpieczona krawędź przepaści. Mocno trzymałem się kierownicy Jeepa i nie rozglądałem się na boki, więc jakoś przez to przebrnąłem. Po takiej przejażdżce chciałem skonsumować coś mocniejszego do kolacji, ale okazało się, że w restauracjach nie sprzedają nawet piwa. Dopiero wtedy przypomniałem sobie, że jestem w krainie Mormonów, którzy nie piją alkoholu i kierują się w życiu surowymi zasadami. Za to mają aż pięć parków narodowych: Arches, Canyonlands, Bryce Canyon, Capitol Reef i Zion, a w każdym z nich wiele szlaków turystycznych i punktów widokowych. Żeby to wszystko zobaczyć, trzeba byłoby tam zostać na kilka tygodni. Mnie udało się zwiedzić Park Narodowy Arches.

Arches NP 01

Delicate Arch - jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych symboli stanu Utah.

Arches NP 02

Landscape Arch - najdłuższy łuk skalny świata (88,4 m). Dłuższe są podobno cztery mosty skalne, które znajdują się w Chinach, natomiast Landscape Arch jest łukiem, czyli długim i wąskim pasemkiem skały widocznej na tle nieba. Sprawia wrażenie czegoś tak delikatnego i kruchego, że właściwie nie ma prawa istnieć. Moim zdaniem jest to jeden z największych cudów przyrody. Jest po prostu wspaniały, a żadne zdjęcia nie są w stanie oddać jego naturalnego piękna. Warto przejechać parę tysięcy kilometrów, zeby zobaczyć ten fantastyczny obiekt, ale przecież to nie jest jedyna atrakcja tego parku.

Arches NP 03

Double Arch - para naturalnych, połączonych łuków skalnych, znajdująca się w Parku Narodowym Arches. W tym miejscu rozgrywała się początkowa scena filmu "Indiana Jones i ostatnia krucjata".